Mercedes S-Serisi Coupe ve Cabriolet güncellendi

0
72
görünümler
Bumerang - Yazarkafe

Mercedes S-Serisi Coupe ve Cabriolet güncellendi

Mercedes S-Serisi Coupe ve Cabriolet, bir dizi tasarım tweaks ve motor yükseltmeleri olsun

Mercedes , S-Serisi Coupe ve Cabriolet serileri süresince bir takım tasarım tweak’ı ve performans yükseltmeleri sundu . Her iki gözden geçirilmiş model de Frankfurt Motor Show’da ilk halka açılışlarını yapacak .

En büyük dış görünüş değişikliği Mercedes-AMG’nin ‘Panamericana’ dikey panjuru – güncellenmiş AMG GT’de kullanılan – S 63 ve S 65 Coupe ve Cabriolets’e eklendi. Üç boyutlu bir ön splitter, asansör hızında azalma sağlıyor.

AMG dışı varyantlar daha tanıdık bir ızgara tasarımı kullanır, ancak tüm modeller yeni OLED arka lambalar, genişletilmiş ön hava girişleri ve krom kaplamalı ön splitter kazanır. İki yeni alaşım jant dizaynı görünümünü tamamlıyor.

Bununla birlikte, en önemli revizyonlar kaputun altındadır. Giden S 500, S 560’ın lehine düşürüldü, 463 bg’lik 4.0 litrelik çift turbo V8 eski 4.7 litrelik ünitenin yerine geçti. Silindir deaktivasyon teknolojisini kullanarak verimlilikte% 8’lik bir iyileşme sağlıyor. Sabit diskli yada tavsiz S 560 0-62mph’yi 4.6 saniyede yönetir.AMG S 63 5.5 litrelik V8’i, bununla beraber S 560 ile aynı 4.0 litrelik top şeklinde devirirken, güç 604 bgp ve 900 Nm torka yükseltildi. Ayrıca marka bir tek 3.5 saniyelik UK all-wheel drive sürümü için 0-62 mph süre teklifi vermez, ancak şimdi de Mercedes’in dokuz ileri vitesli otomatik şanzımanı kullanıyor. 6.0 litrelik ikiz turbo V12 ile amiral gemisi S 65 değişmeden kaldı.
Şasi değişiklikleri ufak sadece S 63 modelleri için daha katı subframe mount ve daha yüksek tekerlek kamberleri ile Magic Body Control sisteminde yapılan iyileştirmeleri içermektedir. AMG modelleri için Yarış start fonksiyonunun kullanımı daha da kolaylaştı.

İçeride, dijital gösterge paneli, E-Serisi benzer biçimde bir cam panelin altında birleştirilen iki yeni 12,3 inç ekranla güncellendi .

Sürücü artık dijital aletler hakkında da ek informasyon görüntüleyebilir. Yeni, daha basit kullanımı olan direksiyon simidi, cruise kontrol kolunun kaldırıldığını ve tekerleğe takılan düğmelerle yer değiştirdiğini görüyor.

Yeni teknoloji gelişmiş ses denetimü ve koltuk, ışık, sıcaklık ve müzik işgalcilere refahını artıracak altı programda ayarlayan bir ‘Enerji Verici konfor kontrolü’ sistemi yer ediniyor. Apple CarPlay ve Kablosuz akıllı telefon şarj özelliği de mevcutken, iki kapılı S Sınıfları bununla birlikte 2018 S-Serisi salonunda olduğu benzer biçimde otomobilin otonom sürücü asistans sistemlerine de aynı güncellemelerden yararlanmaktadır .

Bir Cevap Yazın