Yeni Volkswagen Polo 2017 incelemesi Polo Hakkında Herşey

0
323
görünümler
Bumerang - Yazarkafe

Yeni VW Polo, eski Polo’nun kaldığı yerden devam ediyor, Ford Fiesta’yı denemek ve daha fazla deneyim kazanmak için daha fazla teknoloji ve sofistikelik katıyor

Yeni Volkswagen Polo , bir yıl içinde yepyeni bir süperminimle donatıldı – son aylarda Ford Fiesta , SEAT Ibiza , Citroen C3 ve Suzuki Swift’den çok etkilendik .

Ancak VW Polo’nun en tanınmış isimlerinden biri var ve şimdi daha fazla alana, daha fazlasına ve güncellenmiş bir tasarıma sahip yeni bir otomobil var.

Bu bir devrim değil, ancak yeni Polo daha düşük bir tavan çizgisi ve arabanın genişliğini vurgulayan tamponlar ve ışıklar sayesinde daha önce daha sportif bir duruşa sahip. Tasarım açısından satışa sunulan en aşırı süperminislerden biri olmaya devam ediyor, ancak sade airlik her zaman Polo’nun güçlü yanlarından biri olmuştur; bu, otomobil tercihleri ​​hakkında bağırmak istemeyenlere hitap edecektir.

Polo’nun temel aldığı MQB platformu sayesinde, araç önceki nesil modelden daha hafif, daha uzun ve daha düşük, daha fazla önyükleme alanı ve bacak odası var.

İç tarafta tamamen yenilenmiş bir kabin var. Bu kabin, yeni Polo’nun teknolojiye odaklanan bazı daha geniş ekran ekranlarının dahil edilmesine olanak tanıyacak şekilde güncellendi.

Yeni Ford Fiesta’dan çok daha lüks bir his var – fakat aynı zamanda MQB platformunu temel alan SEAT İbiza’nın gerisinde kalıyoruz. Yumuşak dokunmatik malzemeler ve rahat koltuklar ile kalite iyi ancak yine de biraz ucuz görünen birkaç sert plastik yüzey var – Polo, Golf benzeri ama elbette, ancak maliyet kesme mantığına sahip oluyorsunuz. supermini segmenti.

Direksiyon simidinin arkasındaki kadranların

sat-nav’u yanı sıra hız, motor devri ve ihtiyacınız olan diğer tüm bilgileri gösterebilen bir 11.7 inç ekran ile değiştiren yeni bir Aktif Bilgi Ekranı opsiyonel olarak sunulacaktır. Şu an için bu özelliği kullanmanın tek süpermi, Polo için büyük bir artı noktası. Ekran, VW Golf’teki versiyon kadar keskin veya keskin değil ve sat-nav haritası, Polo’nun merkezi ekranındaki yüksek çözünürlüklü resmin yanında kesinlikle düşük çözünürlüklü görünüyor – ancak, hala sahip olması gereken mükemmel bir özellik, ve VW seçeneği için çok fazla ücret almıyorsa (400 £ civarında olmasını bekleyin) sahip olmaya değer.

Gösterge tablosundaki geniş sekiz inç dokunmatik ekran aynı zamanda sınıfının en iyilerinden biri ve İngiltere’deki tüm otomobillerde standart olarak gelecek. Kaygan grafik ve cam kaplaması harika görünüyor ve kullanıma duyarlı.

Kaputun altında oldukça geniş bir motor seçeneği var, ancak fırlatmadan sadece 1.0 litrelik benzinli seçenekler var – 64bhp ve 74bhp ile iki doğal aspirasyonlu versiyon ve 94bhp’lik bir turbo şarjlı TSI birimi. Daha sonra 148bhp’lik 1.5 litrelik bir benzin ve 79bhp ve 94bhp’lik iki 1.6 litrelik dizel ile birlikte daha güçlü bir 114bhp TSI sürümü olacak.

Zaten VW Group’un mükemmel 1.0 litrelik benzinli tecrübelerindeyiz ve test arabamızdaki 94bhp de her zamanki gibi iyi. Oldukça ekonomik, 62.8 mpg geri geliyor, ancak aynı zamanda bir dizel satın almak daha ucuz olacak ve süperminis çoğunlukla için kullanılan kısa gezileri yaparken daha iyi.

Küçük deplasmana rağmen yeterince güç var ve karakteristik üç silindirli çalgı sayesinde devinim için eğlenceli. Aracımızda bulunan DSG şanzıman, en iyi seçim değildir, çünkü düzgün kaydıran bir birim olmasına rağmen çok hızlı değildir – kullanım kılavuzu daha ucuzdur ve kullanımı kolaydır.

Beş vitesli şanzıman

Polo’nun kız kardeşi arabası Ibiza’da olduğu kadar güzel ve motoru eğlenceli hale getiren hafif ve olumlu bir vites. Bütün güç aktarma organları Fiesta’nınkinden biraz daha fazla büyümüş hissi taşıyor ancak büyük satış Ford’daki motorun biraz daha canlı ve eğlenceli olması gibi büyük bir yol değil.

Sürüş dinamikleri söz konusu olduğunda benzer bir hikayedir – Ford, çevikliği, kavramayı ve sürüş kalitesini takdire değer bir şekilde birleştiren bir şasi ile harika eğlencelidir. Polo da bu formülü takip ediyor ve Polo’nun İngiltere’deki Fiesta’dan daha rahat olup olmayacağını söylemek zor olsa da, bazı sert çukurları bile olsa, Alman test rotamızda çok sorunsuz ilerledi.

Bir Cevap Yazın